Isı Enerji

Yerden Isıtma Sistemleri, Zemin Isıtma ve Malzemeleri

Yerden Isıtma Mı Petek Mi?

Radyatörlere neden bu kadar uzun süre katlandığımızı bilmiyorum – asla geri dönmeyeceğim!

Isı Enerji Mühendislik olarak bu cümleyi yerden ısıtma ile yaşayan müşterilerimizden ve insanlardan duyuyoruz. Geçmişte, radyatörler bir odayı ısıtmak için her zaman eskimiş bir seçim olmuştur. Artık petek sistemi eskiyen bir sistem olmuş ve yeni yapılan konutlarda, villalarda, hastanelerde, restaurant, okul, kreş gibi mekanlar için yerden ısıtma sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Yerden ısıtma sistemleri hemen hemen her evde kurulabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz. Bu insanların aklında şu soruya yol açar; yerden ısıtma mı petek mi?  Isı Enerji firmasının çalışan uzman bireyleri olarak en iyi seçenek hangisi ve yerden ısıtma radyatörlerin yerini tamamen alabilir mi? Hadi bu soruyu cevaplayalım…

Yerden Isıtma vs Radyatör Sisteminin Artıları ve eksileri

Bu makalemiz ısıtma sistemlerinin nasıl çalıştığını anlamak, eviniz için hangisini seçeceğiniz konusunda size daha iyi bir fikir verecektir. Her ısıtma sistemi farklı özellikler ve avantajlara sahiptir.

Yerden ısıtma sisteminin artıları ve eksileri

Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden Isıtma Faydaları

Yerden Isıtma Eksileri

Soğuk noktalar veya hava akımı yok: Yerden ısıtma sistemlerinde hava akımı ve soğuk noktalar olmadan eşit bir şekilde ısınma sağlanır. Ev içerisinde eşit sıcaklıkta bir ısıtma sistemi olduğu için odaları mükemmel ısıttığı anlamına gelir. Yerden ısıtma kollektörlerinden gelen sıcak su, zemini nazikçe ısıtarak rahat ve konforlu bir ortam yaratır.

Termostatlar tarafından kontrol edilir:  Yerden ısıtma sistemini tercih ettiğinizde oda veya kat bazlı sıcaklık ayarlamalarında termostatlar kullanılmaktadır. Oda bazlı kontrol için her odaya montajı yapılan oda termostatları ile radyatörden daha kullanışlıdır.

En az %25 daha fazla enerji verimliliği: Herhangi bir ek ısıtmaya ihtiyaç duymadan evinizi ısıtır. Yerden ısıtma sistemi, geniş bir yüzey alanını kaplar, radyatörden daha düşük su sıcaklıkları kullanır ve daha verimlidir. Isı pompasıyla beraber kullanıldığında radyatörlere göre %40’a kadar daha verimlidir.,

Sıcak ısıtmalı zemin: En büyük faydalarından biri, ayak altındaki sıcaklık hissidir. Eve lüks bir hava katar. Artık soğuk fayans veya sert döşeme yoktur.

Duvar alanını boşaltır:  Güçlü, esnek ve kaliteli plastik borular zemine gömülü olduğundan, neredeyse görünmez bir ısıtma sistemidir. Yerden ısıtmada sistemin kalbi olarak bilinen kollektör sıva içerisine gömülü dolapta saklanır.

Açıkta sıcak yüzeyler veya keskin köşeler yok:

 Yerden ısıtma zemin altında gizli ve aynı zamanda radyatörlerden daha güvenli olduğu anlamına gelir. Yaralanmalara neden olabilecek açıkta sıcak veya keskin yüzeyler veya borular yoktur.

Eksiksiz iç tasarım özgürlüğü: Yerden ısıtma sistemi gizlendiğinden ve evdeki radyatörler tarafından yer kaplanmadığ için daha fazla duvar alanınız olur. Mobilyaları nereye yerleştirebileceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Dekoru bozacak büyük beyaz radyatörler yok 🙂

Yerden ısıtma sistemleri her türlü mekana kurulabilir. Tadilat sırasında bile. Zemin ve üst katlara kurulabilir, kazanlar ve ısı pompaları ile çalışabilirler. Mevcut kazanınızı değiştirmenize gerek yoktur.

İlk satın alma maliyeti daha yüksek olabilir: Alman kalitesi (Rehau, Danfoss, Fraenkische, Wavin pilsa) yerden ısıtma sistemlerini ilk satın alma maliyeti daha yüksek olabilir. Bunun nedeni, yerden ısıtma sistemlerinin radyatörlere göre daha fazla parça gerektirmesi ve daha uzun bir kurulum sürecine sahip olması olabilir. Yine de, bir yerden ısıtma sistemlerini kullanarak  genellikle uzun vadede tasarruf edersiniz.

Sizin için yeni olabilir:  Radyatör sistemi diğer halk adıyla bilinen petek sistemini herkes bilir ve nasıl kullanılacağını bilir. Yerden ısıtma sistemini anlamak ve alışmak biraz zaman alabilir.

Radyatörlerin artıları ve eksileri

Radyatör Sistemi

Radyatör Sisteminin Artıları

Çoğu evde zaten kurulu Mevcut radyatörlerinizi kolayca yenileriyle yükseltebilir, fazladan ekleyebilir veya fazla kesintiye uğramadan taşıyabilirsiniz. Bu, eğer bir bütçeyle tadilat yapıyorsanız veya sadece küçük tadilat işleri yapıyorsanız, radyatörleri iyi bir seçim haline getirebilir.

Radyatörlere herkes aşinadır ve alışmıştır: Bu genellikle onların sınırlamalarına aşina olduğunuz ve nasıl davrandıklarını bildiğiniz anlamına gelir. Tesisatçınız, muhtemelen yüzlerce taktığı için bunları nasıl kuracağını da bilecektir.

Odaklanmış ısının hızlı patlamaları: Yüksek ısı çıktıları, yalıtımı yükseltmek zorunda kalmadan bir yenilemede radyatörlere sahip olabileceğiniz anlamına gelir (ancak daha verimli bir sistem oluşturmak için her zaman ısı kayıplarını en aza indirmeye çalışmanız gerekir).

Radyatör Sisteminin Eksileri

Düzensiz ısı, cereyan ve soğuk noktalar: Radyatör sistemleri genellikle bağlı oldukları radyatöre giren sıcak su miktarını ayarlayan termostatik radyatör vanaları (TRV’ler) ile birlikte tek bir termostat ile kontrol edilir.

Duvarda yer kaplar:  Çoğu radyatör, duvarınıza sabitlenmiş metal ısı yayıcılardır. Mobilya yer dizaynı ve dekorasyon sırasında göze hoş görünmez.

Isı pompalarıyla eşleştirilemez: Standart radyatörler kazanlarla uyumludur ancak ısı pompaları için önerilmez (bunun nedeni, radyatörlerin verimli çalışması için gereken daha yüksek su sıcaklıklarıdır). Isı pompası sistemleri için özel olarak düşük sıcaklıklı radyatörler satın alabilir veya evinizi daha düşük su sıcaklıklarıyla ısıtmak için radyatörlerinizi büyük ölçüde büyütebilirsiniz.

Enerji verimli değil: Radyatörler evin yalnızca küçük bir alanını ısıtır. Radyatörlerden yayılan ısı, odanın karşısındaki kanepeye doğrudan ulaşmayabilir, bu nedenle sıcaklığı gerektiği kadar güçlü hissedemeyebilirsiniz. Bu nedenle, tüm odayı ısıtmak için daha fazla enerji kullanarak radyatörleri daha yükseğe çevirme eğilimi olabilir.

Keskin köşeler ve açıkta kalan sıcak yüzeyler onu güvensiz kılar: Açıkta kalan radyatörler, açıksa dokunmak tehlikeli olabilir. Açıkta kalan sıcak yüzeyler cildinizi kolayca yakabileceğinden, ne zaman açıldığının farkında olmalısınız.

Rehau

Radyatör ve yerden ısıtmayı birlikte kullanabilir misiniz?

Her zaman bir yerden ısıtma veya radyatör meselesi olmak zorunda değildir; ikisini birleştirmek mümkündür. Tüm eviniz için ısıtmayı yeniden düşünecek durumda olmayabilirsiniz veya sadece mevcut radyatörlerinizden bazılarını saklamak isteyebilirsiniz. İki sistem, evinizi etkili bir şekilde ısıtmak için birlikte çalışabilir.

Belki mevcut radyatörlerinizin sökülmesinin kesintiye uğramasını önlemek istiyorsunuz veya belki de tüm ısıtma sisteminizi değiştirmek için bütçeniz yok.  Isı Enerji Mühendislik olarak yerden ısıtma malzemelerinde müşterilerine fiyat indirimleri sağlıyor. Hemen arayın, fiyat teklifi alın.

Herhangi bir mekan için tek bir sistem seçmenize gerek yok. Hem yerden ısıtma hem de radyatörler, esnek ve verimli bir ısıtma sistemi oluşturmak için bir mülkün farklı alanlarına başarıyla monte edilebilir. Bir radyatör kollektör sistemi kurarak, tüm evinizin ısıtma sistemini tek bir uygulamadan, radyatörlerden ve yerden ısıtmadan kontrol edebilirsiniz.

Başa dön