Isı Enerji

Yerden Isıtma Sistemleri, Zemin Isıtma ve Malzemeleri

Danfoss yerden ısıtma borusu, Danfoss zeminden ısıtma borusu, Danfoss alman kalitesi yerden ısıtma, Danfoss ısıtma borusu, Danfoss oksijen bariyerli boru

Danfoss Yerden Isıtma Borusu

Danfoss yerden ısıtma borusu yerden ısıtma işlemi uzun vadede sahibine avantajları olan bir tür ısı yalıtım işlemidir. Yerden ısıtma sistemleri sayesinde eşit bit oranda ısıtma imkânı sağlar. Bu işlemde yaklaşık olarak ortalama %80 gibi bir düzeyde ısı radyasyonu yoluyla, geriye kalan % 20’lik kısım ise havanın ısıtılması yoluyla elde edilir. Düşük sıcaklıklı bir sistem olmasının yanı sıra yerden ısıtma sistemleri sayesinde en konforlu ortam imkânına da erişebilirsiniz. 

Radyatörler ile tavanda oluşan yüksek sıcaklıklar beraberinde yüksek hava sirkülasyonu sağlayan bir tür yüksek sıcaklık sistemi oluşturmaktadır. Bu tür yerden ısıtma sistemleri doğası gereği radyatörlerin kullanıldığı sistemlere kıyasla oda sıcaklıkları üzerinde 1-2 santigrat derece daha düşük tutarak yoğun bir enerji tasarrufu da sağlamaktadır.

Danfoss Yerden Isıtma Borusu Nedir?

Danfoss yerden ısıtma borusu genelde yerden ısıtma sistemleri üzerinden en çok kullanılan yerden ısıtma borusu türleridir. Dünya genelinde geniş ve küresel bir üretim düzeyine sahiptir. Bu konuda çeşitli bir ölçek tip özelliği de vardır. Genelde 2 farklı çeşit üzerinden PE-XA ve PE-RT olmak üzere iki şekilde özel olarak üretilirler. Isı iletim değeri yüksek, aşırı dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarının yanı sıra ısı sızdırmadıkları için aşırı ısıtma da gerektirmez. Genellikle 5 katmanlı ve 6 bar’dan oluşan bir yapıya sahiptir. 

Genelde Danfoss yerden ısıtma borusu çeşitleri 120 kangal, 200 kangal, 240 kangal, 600 kangal gibi ölçü birimlerine sahiptir. Bazı türleri ise kutulu yapıda olup A boru veya kompozit boru şeklinde de karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar oksijenli veya oksijensiz diye genel bir ayrıma gidilse de bu ayrımının Danfoss borular için çok fazla bir etkisi olmamaktadır.

Danfoss Yerden Isıtma Borusu Çeşitleri

Genel olarak PE-RT ve PE-XA şeklinde iki ana ayrım söz konusudur.  Danfoss yerden ısıtma borusu 16X2, 17×2 milimetre kesit özelliklerinde başlar. Bu tür boruların üretiminde polietilen malzemeden üretir. PE-RT adı ise buradan gelir. Polyethylene of Raised Temperature ifadesinin kısaltılmış halidir. Yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı olarak polietilen bir boru türü olması sayesinde aşırı ısı birikiminden ve yüksek sıcaklıklara karşı aşırı dayanıklıdır. 

PE-RT sistemleri sulu sistemlerdir. Danfoss zeminden ısıtma borusu çok sıcak sulu sistemler sayesinde 10 bar kadar yüksek basınca karşı dayanıklıdır. Oksijenli bir bariyer yapısına sahiptir. Makara şeklinde 600 metre kadar bir uzunluktaki makaralar halinde üretilir. Bu durum daha kullanışlı olmasında etkili bir sistemdir.

Danfoss Alttan Isıtma Borusu, Danfos Yerden Isıtma Borusu Fiyatı, Danfoss Alttan Isıtma Boru Özellikleri, Danfoss 5 Katmanlı Boru, Danfoss Isıtma Borusu Metre Fiyatı

PE-XA borular da yüksek bir çapraz bağ oranları ile dikkat çekmektedir. Bu tür boru sistemlerinde PE-XA borularda olduğu gibi oksijen bariyerlidir. 16X2 ve 17X2 milimetre gibi farklı uzunluktaki kesit oranlarına sahiptir. Bu yüzden 500 veya 600 metre gibi makaralar halinde üretilirler. Bu sistemlerde de ortalama büyüklükteki bir apartman dairesinde veya mağazalardaki yerden ısıtma sistemleri içerisinde kolaylıkla kullanılabilir. 

Danfoss Yerden Isıtma Borusu Kullanmanın Avantajları

Danfoss yerden ısıtma borusu genel olarak 5 tabakadan oluşur. Oksijen bariyeri tabakalı olan bir tür özel boru çeşidi olan polimer malzemeler iç içe geçirilmişlerdir. Ayrıca tüm bu yapıyı saran ilave bir polimer tabaka daha yer alır. Bu sayede de daha dayanıklıdır. Boru ısındığı esnada ise çok küçük diyebileceğimiz uzama gerçekleşir. Ancak boru sistemi tekrar soğuduğunda ise tekrar orijinal formuna dönecektir. Özel yapısı sayesinde her iki türde de kısa bir çekme veya uzamadan daha fazlası görülmez. Dayanıklı, çok katmanlı, korunaklı yapısı sayesinde de herhangi bir aşınma veya yıpranma kolay kolay meydana gelmez. 

Bu durum Danfoss yerden ısıtma borularının uzun soluklu bir kullanım imkânı sağlar. Katman yapısı sayesinde ise ürün kullanım süresi boyunca hiç bir biçimde oksijen geçişi olmaz. Tüm bu etmenler göz önüne alındığında en çok tercih edilen yerden ısıtma borusu olduğunu görmekteyiz. Alman DVGW Kurumu tarafından onaylı ve Alman menşei ili bir ürün olan Danfoss alttan ısıtma borusu hamam ve spa ısıtmalarında sık döşeme istenen özel bölgelerde son derece kolay bir kullanım imkânına sahiptir. Kolay kullanımın yanı sıra da uzun ömürlüdür. Bu yüzden de 10 yıl ve üzeri ürün sigortası gibi çeşitli türde sigorta paketleri içerir.

Danfoss Yerden Isıtma Borusu Kullanımı

İlk olarak özel bir zemin hazırlığı yapılır. Tümseklerin olmadığı, pürüzler ve yabancı maddelerin olmadığı düz bir zemin tercih edilir. Yerden ısıtma straforu kullanımı gerçekleşecektir. Bu yerden ısıtma straforu yağısı gereği herhangi bir boşluk bulunmadan zemine döşenir. Herhangi bir boşluk olmaması içinde izolasyon bandı kullanılır. Bu sayede ısı aşağıya ve kenarlara doğru kaçmaz. Straforun üstünün mantarlı bir yapıda olması da önemli bir avantajdır. 

Döşeme sırasında belirli özel noktalardan borular birbirine bağlanır. Kavisli dirseklerle boruların belirli noktalardan darbelere karşı koruma sağlaması içinde boru kılıfı ve boru tutucu lama gibi özel ürünler de kullanılmaktadır. Danfoss yerden ısıtma borusu hiçbir şekilde kullanımı sırasında herhangi bir oksijen kaçışı söz konusu değildir.

Danfoss Yerden Isıtma Borusu Fiyatları

Danfoss yerden ısıtma borusu hakkında tek ve sabit bir fiyat tarifesi sunmak pek mümkün değildir. Ancak kullanılan yerden ısıtma borusu türü ve miktarı hatta uzunluğu gibi çeşitli kıstaslar bulunur. Bu durum üreticinin sabit bir fiyatlandırma yapmasına engel teşkil etmektedir. Binanın az katlı veya çok katlı oluşu da önemli bir etmendir.  Ancak firmamız bu konuda tüketici dostu olduğu için de en optimal ve minimal düzeyde fiyatları tüketicilerine sunmaktadır. Danfoss boru yerden ısıtma hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi almak için firmamızı ziyaret edebilir, çeşitli iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Danfoss Yerden Isıtma Marka - Logo
Başa dön