Isı Enerji

Yerden Isıtma Sistemleri, Zemin Isıtma ve Malzemeleri

Rehau Kontrol Paneli, Rehau Ana Kontrol Ünitesi, Rehau Kontrol Cihazı, Rehau 230V Kontrol Paneli

Rehau Kontrol Paneli

70 yılı aşkın Alman teknolojili Rehau kontrol paneli ile sulu yerden ısıtma sistemlerinin eski klasik petekli kalorifer sistemlerinden daha hesaplı olmaları nedeniyle geçmişe kıyasla daha çok tercih edilen bir durumdadır. Özel bir şekilde üretilen Rehau kontrol panelleri ile birlikte özel bir pompa kontrol özelliğine sahiptir. Bu özellik diğer kontrol ekipmanları ile beraber bağlantılı şekilde çalışır.

Çünkü sistem üzerinde bulunmuş olan bir oda termostatı, termostatik vana ve özel bir sensör vardır. İstenilen tam kontrollü bir yerden ısıtma sistemi çalışma mantığını ortaya çıkartmaktadır. Ayrıca kablolu kullanımı dışında özel olarak kablosuz kullanım imkânı da vardır. Kontrollü bir sistem olması sayesinde aslında yüksek oranda bir ısı tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca yoğuşmalı olarak kullanılan özel kazanların kontrolünü sağlamada etkilidir. 

Rehau Kontrol Paneli Ne İş Yapar?

Kontrol panelleri genel olarak ön panel göstergeleri ile sistemlerin panel üzerinden doğrudan veya dolaylı olarak kontrol edilmesini sağlar Kontrol sistemleri aslında bir tür denetleme ve kontrol altına fonksiyonları öne çıkan çok da karmaşık olmayacak derecedeki sitemlerdir. Isıtma durumunu göstermesinin yanı sıra diğer karmaşık eklentiler sayesinde de ısı kaçağı gibi durumları tespit etmek konusunda da etkilidirler. 

Bu tür ısı kontrol panelleri genel olarak ısının kontrol edilmesini ana ilke edinmiştir. Bu tür ana fonksiyonu çeşitli yardımcı eklentiler ile daha genel ve kapsamlı bir şekilde yerine getirir. Isı kontrolü sayesinde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlar. Bu sayede de kendilerini kısa sürede amorti etmektedir.

Rehau Kontrol Panellerinin Kontrol Seçenekleri

Rehau kontrol sistemlerinin kullanıldığı binaların uygun bir şekilde yalıtıldıkları durumlarda ısının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Isı çıkışının zemin yüzeyi ve oda sıcaklıkları arasında oluşan ısı farkına bağlıdırlar. Yerden ısıtma sistemleri içinde zemin yüzeyler ile hava sıcaklığı arasında oluşan sıcaklık farkı çok küçük bir derece aralığındadır. Oda sıcaklığında meydana gelebilecek herhangi bir küçük değişiklik dahi sıcaklık farkını önemli bir şekilde değiştirebilmektedir. Ancak yerden ısıtma sistemleri bu durumu telafi edebilir. Bunun kontrol mekanizması ise Rehau ana kontrol paneli ile mümkündür. 

Rehau Kontrol Panelleri Tam Olarak Ne Yapar?

Rehau ana kontrol paneli içerisinde her zaman bir pompa ile karıştırma vanası yer almaktadır. Bu sistem sayesinde her manifold devresine bağımsız olarak kontrol sağlanır. Kazan kısmına ise iki port vanası monte edilmektedir. Bir pompa ve yüksek akışlı olan karıştırma vanası vardır. Bu vanalar ve sistemin hepsi yerden ısıtma sistemlerin kontrollü çalışması için gerekli ve önemlidir. Bu sayede kazan kontrollü ile sıcak suyun kontrol edilmesi mümkündür. Nea H ısıtma sistemi sayesinde 12 adet termostatik vananın bağlantısı ile beraber azami olarak  Rehau ana kontrol paneli, 6 oda termostatının içerisinde kullanılır. 

Rehau Ana Kontrol Paneli - Rehau Sıcaklık Kontrol Paneli, Rehau Kontrol Panelleri, Rehau Kontrol Paneli Fiyatları

Nea ve H oda termostatı Nea HT oda termostatları E ile uyumlu olarak çalışır. Kontrol paneli içerisinde yer alan sıkıştırmalı paneller sayesinde vidasız bir bağlantı söz konusudur. Opsiyonel olarak kurulu olan harici dijital zamanlayıcı üzerinden 2 ısıtma programı C1/C2 için otomatik sıcaklık düşüş fonksiyonu ayarlanabilir. Sıcaklığın 60 santigrat derece üzerine çıkmasını önlemek maksadı ile geliştirilen entegre bir sigorta sistemine de sahiptir. Çoğunlukla standart olarak 74 x 40 x 325 milimetre ölçülerindedir. Duvar ya da montaj rayı üzerine uygulanabilmektedir.

Kablolu Rehau Kontrol Panellerin Özellikleri

Rehau kablolu kontrol paneli sistemleri azami olarak 6 oda termostatının ve12 adet termostatik vananın bağlantı kurabilir. Klasik diyebilecek Rehau kontrol panelleri Nea H, Nea HT oda termostatları ve E ile uyumlu bir çalışma prensibine sahiptir. Entegre bir pompa kontrolü vardır. Sıkıştırmalı olan bağlantıları sayesinde vidasız olarak bağlantı sağlayabilir. Harici olarak takılı dijital zamanlayıcı üzerinde C1/C2 2 ısıtma programlı otomatik düşük sıcaklık düşüşü fonksiyonu ayarlanabilmektedir. Entegre bir sigorta sistemi vardır. 

Montaj rayı üzerine kurulu olabileceği gibi duvara montaj edilebilir. Alt kırım ile baş kısımlarının rengi koyu gri oluğ RAL 7021 benzeridir. Üst kapak rengi ise açık gri olup RAL 7035 benzeridir. 24 V tipi için de bir trafo (269024-003) elde edilmesi gerekir.

Rehau Pompa Kontrollü Panellerin Özellikleri ve Rehau Kontrol Paneli Nea H 230V Pompa Kontrolsüz

Pompa kontrollü kontrol paneli Rehau sistemleri arasında özellikle yeni çıkan Rehau Kontrol Paneli Nea HC Pompa Kontrollü 230V diğer sistemlerden farklı olarak entegre bir pompa kontrolü vardır. Vidasız bağlantı sıkıştırmalı bağlantılar sayesindedir. Sıcaklık düşüş fonksiyonu ayırt edilebilir. Entegre bir sigorta sistemi burada da karşımıza çıkaktadır. Ayrıca gerilimi düşürme eğilimi söz konusudur. IP20 koruma türü ve şeffaf gövde kapağı ile diğer modellerden ayrışmaktadır.  Y x D x U: 90 x 50 x 326,5 mm tipindedir. Ayrıca 24 V tipi için ek olarak fa özel bir trafo (24V)-269024-003  ile çalışır.

Kablosuz Rehau Kontrol Panelleri

Rehau kontrol paneli kablosuz versiyonlarında ise ısıtma işlemlerini telefon ya da tablet, PC üzerinden kontrol edilebilme olanağı sunar. Ürünler genel olarak da yaklaşık olarak elektrik faturalarında ortalama % 20 kadar bir tasarruf sağlamasının yanı sıra uzaktan erişime de sahip olabilme imkânı sağlar. REHAU NEA Smart programı ile çalışır. Az yer kaplayan bu uygulamanın kurulumu da kolay ve hızlıdır. 

Manifodlar ve Karışım Vanaları

Bu sistemlerin merkezinde her zaman monifoldlar yer alır. Bina içerisinde yer alan tüm borular manifold adı v merkezi olan bir dağılım noktasına geri getirilmektedir. Akış ve dönüş manifold dan binanın ısı kaynağına doğru geri alınır. Bu manifoldlara ünite tamamen monta edilmiştir. Sızdırmazlık testi özel olarak yapılmıştır. Son olarak da paketlenmiştir.

Rehau Yerden Isıtma Kontrol Ünitesi, Rehau Kablosuz Kontrol Paneli, Rehau Wifi Kontrol Paneli

200 metrekare alana kadar kararlı ve dengeli bir sıcaklık düzeyi elde etmek amacıyla dönüşü ve akışı karıştırmaktadır. Termostatik mum elemanı adı verilen öğe sayesinde sıcaklık değişkenliklerine karşı tepki verir, kararlı karışık su sıcaklığı sağlar. Mükemmel sıcaklık kontrolü, sıcaklık değişikliklerini sağlamak amacıyla hızlı tepki verme 25-60 Santigrat derece arasına ayarlama, kilitlenebilir sıcaklık ayar mekanizması ile kırılım kolaylığı için sıkıştırma tipi bağlantılar sağlar

Bireysel Oda Kontrolleri ve Rehau Kontrol Panelleri

Kontrol panelleri içerisinde kullanılan manifodlar birbirleriyle termostatik seçeneklerle sağlanmaktadır. Aktüatörler bu yüzden dönüş manifoduna monte edilir. Aktüatörler de açma ve kapama temeline göre hareket etmektedir. Her odada da bir hava termostadı ile bağlıdır. Oda termostatları ve aktüatörler 220 ile 240 V aralığındadır. Geri ayarlı olarak da programlanabilmektedir. Kablolu veya kablosuz oda termostatları olabileceği gibi Nea termostatlar ise akıllı cep telefonları ile de çalışabilir. Ancak Zemini kurutmanın zor olduğu banyo zeminlerinde bireysel kontroller pek önerilmez. Bu yüzden banyolar ve WC’ler de farklı bir sistem önerilir. 

Sizler de yüksek oranda ısı tasarrufu sağlamak adına kablolu, kablosuz veya Nea Smart Rehau kontrol panellerinin diğer özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz firmamızı ziyaret edebilir, diğer iletişim araçlarını da kullanarak bizlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Rehau Sulu Yerden Isıtma
Başa dön