Isı Enerji

Yerden Isıtma Sistemleri, Zemin Isıtma ve Malzemeleri

Kavis Dirsek 90°, 16/17'lik

Kavis Dirsek

Konut veya ticari binalarda yerden ısıtma sistemlerinin popülerliği gün geçtikçe artıyor. Enerji kullanımının giderek önem kazandığı günümüzde, yakıttan tasarruf eden sistemler öne çıkıyor. Bunlar arasında yer alan yerden ısıtma sistemleri evlerde, işyerlerinde, ofislerde, spor salonu gibi büyük ticari alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bir yerden ısıtma sisteminin enerji tasarrufu yapıp en ideal ısınma verimliliği göstermesi için sistemde kullanılan ekipmanların kalitesi önemlidir. Bu yüzden yerden ısıtma kavis dirsek ekipmanlarının da malzeme kalitesine ve doğru şekilde montajına önem verilmelidir.

Kavis Dirsek Nedir?

Yerden ısıtma sistemleri, evlerde veya ofis gibi alanlarda sık sık tercih ediliyor. Özellikle son yıllarda enerji verimliliği sağlamasının yanı sıra kalorifer ve tesisat borularının görünmesini engellediği için estetik açıdan talep görüyor. Yerden ısıtma sistemlerinde tesisatın tüm parçaları birbiri ile uyumlu ve kaliteli olmalıdır. Sulu yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan kavis dirsek adından da anlaşılacağı üzere 90 derecelik açıyla boruların tesisatında kullanılır. Yerden ısıtma boru dirseği, şaptan sonra yapılacak olan seramik uygulamasıyla birlikte boruların dışarıdan görünmesini engelleyerek estetik bir sağlar.

Yerden Isıtma Sisteminde Kavis Dirsek Ne İşe Yarar?

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan bu parçanın kolektör dolabının çıkış noktasıyla tesisat borularını birleştirmesi gerekir. Bu sayede sulu yerden ısıtma sisteminde şap atıldıktan sonra tesisat borularının dışarıdan görünmesi engellenir ve estetik görünüm elde edilir. Birinci sınıf kalitedeki malzemeden üretilen kavis dirsekler, uzun yıllar boyunca deforme olmadan kullanılabilir. Kollektör dolabındaki tesisat çıkış noktalarına 90 derecelik açıyla uyumlanır. Montajı son derece kolay olan kavis dirsek ekipmanı olmadan yerden ısıtma sisteminin tamamlandığını söylemek doğru olmaz. Temiz bir işçilikle monte edilmesi gereken kavis dirsek, yerden ısıtma sistemlerinde kolektör dolabının en önemli parçalarından biridir.

Kavis Dirsek Özellikleri Nelerdir?

Her yerden ısıtma sisteminde kullanılacak ekipman ve tesisat parçaları birbirinden farklı olabilir. Kavis dirsek ürünleri, sulu yerden ısıtma sistemlerinin olmazsa olmazları arasındadır. Zemin tesisatını tamamlayan su boruları, kollektör dolabına giriş ve çıkış noktasında bu dirseklerin sağladığı 90 derecelik açıyı kullanır. Kavis dirsek ürünleri birbirinden farklı ebatlarda üretilse de genel anlamda şu özelliklere sahiptir:

  • Birinci sınıf kalitedeki poliamit malzemeden üretilir. 
  • Sulu yerden ısıtma sistemlerinde -5 derece ile +60 derece arasındaki sıcaklık değerlerinde çalışabilir. 
  • Paket halinde satıldığı için kollektör dolabındaki ihtiyaca uygun şekilde kullanılabilir. 
  • Uzun yıllar boyunca deforme olmadan kullanılabilir. 
  • Yerden ısıtma sisteminde su tesisatının kullanım ömrünü uzatır. 
  • Dayanıklı malzemeden üretildiği için masraf çıkarmadan kullanılabilir. 
  • Kollektör dolabına giren ve çıkan su borularınıgöze batmayacak şekilde gizler.

Kavis Dirsek Yerden Isıtma Malzemesi, Yerden Isıtma Dönüş Dirseği, 90 Derece Kavis Yerden Isıtma, 45 Derece Kavis Boru Dirseği

Konut veya işyeri binalarında uygulanan yerden ısıtma sisteminin bir avantajı da estetik görünüm sunmasıdır. Enerji tasarrufu konusunda avantajlar sunan bu sistemler aynı zamanda kalorifer petekleri olmadan geniş iç mekanlar sunar. Su tesisatına dair boru ve peteklerin olmadığı odalar her zaman daha estetik görünür. Ayrıca kullanışlılık bakımından da son derece faydalı olduğu için yerden ısıtma tesisatı tercihinde kaliteli ekipmanların seçilmesi tavsiye edilir.

Kavis Dirsek Nerelerde Kullanılır?

Binalarda kullanılan sulu yerden ısıtma sistemlerinde her boru, kollektör dolabına giriş ve çıkışta 90 derecelik açıya ihtiyaç duyduğu için kavis dirsek ihtiyacı doğar. Kavis dirsek, poliamit malzemeden üretilmiş olup kollektör dolabına tesisat bağlantısında kullanılır. Adından da anlaşılacağı üzere boru kavis dirseği, tesisatta 90 derecelik açı gerektiren her yerde kullanılabilir. Ancak bu ekipmanlar birinci sınıf kalitedeki malzemeden üretildiği için öncelikle kollektör dolabına gelen bağlantılarda tercih edilmelidir.

Sabit bir yapıda olan kavis dirseği, kollektör dolabında birden fazla sayıda kullanılabilir. Hareketli olmadığı için su tesisatının boruları ile kollektör dolabının birbirine bağlandığı noktada kavis dirsekler kullanılır. Borunun iç kısmı, tesisatta bağlı olup kanaldan geçer ve kollektöre ulaşır. Bu sayede borunun sabit yapıda kalması uzun yıllar boyunca deforme olmadan kullanım avantajı sunar. Yerden ısıtma sistemlerinde en çok tercih edilen kavis dirsek ürünlerinin sıcak ve soğuk suya dayanıklı malzemeden üretilmiş olması gerekir.

Yerden Isıtmada Kavis Dirsek Montajı Nasıl Yapılır?

Sulu yerden ısıtma sistemlerinde tesisatın son derece verimli ve uzun yıllar boyunca masraf çıkarmayacak şekilde monte edilmesi gerekir. Bu bakımdan kavis dirsek ekipmanının da doğru açıda monte edilmesine dikkat edilmelidir. Birinci sınıf kalitedeki malzemeden üretilen kavis dirsek montajında tecrübeli ustalara ihtiyaç vardır. Yerden ısıtma sistemleri konusunda uzman olmayan kişiler, 90 derecelik açıyla kolektör dolabına bağlanması gereken bu ekipmanları yanlış kullanabilir. Herhangi bir hatalı uygulama ile karşılaşmamak için yerden ısıtma sistemlerinde kavis dirsek montajının tecrübeli ustalar tarafından yapılması gerekir. 

Kavis dirsek borusunun montajı sırasında kollektör dolabına gelen tesisatın ölçüleri göz önünde bulundurulmalıdır. Genellikle standart ölçülerde olan yerden ısıtma borusu için kavis dirseği farklı ebatlarda üretilmiş olabilir. Bu ürünlerin montajı yapılmadan önce borunun kollektör dolabına girmiş olmasına dikkat edilir. Kollektör dolabına bağlantısı yapılması gereken su borularının kavis dirsek sayesinde 90 derecelik açıyla bağlantısı kurulabilir. Bu koşullarda yapılan kavis dirsek montajı uzun yıllar boyunca masraf çıkarmadan kullanım avantajı sunar.

Kavis Dirsek Fiyatları Ne Kadar?

Kavis dirsek ekipmanlarında, su tesisatında kullanılan boruların milimetre ölçüsüne göre farklı çeşitler bulunur. Birinci sınıf kalitedeki malzemeden üretilen kavis dirsekler sıcak – soğuk dayanıklılığı yüksek olduğu için ortalamanın üzerinde maliyete sahiptir. Ancak yerden ısıtma sisteminin verimli ve masraf çıkarmadan kullanılması için her tesisatta kaliteli ürünler kullanılması tavsiye edilir. Kavis dirsek fiyatları konusunda en güncel bilgileri Türkiye’nin dört bir yanına ekipman gönderen firmamızdan alabilirsiniz. Şirketimizin iletişim bilgilerini kullanarak ihtiyacınız olan kavis dirsek siparişini uygun fiyatlarla verebilirsiniz.

Rehau Kavis Dirsek
Fraenkische Kavis Dirsek
Danfoss Kavis Dirsek
Yerli Üretim Kavis Dirsek Yerden Isıtma için
Başa dön